Trakai - a vár (saját kép)
(* Arany János: Kőmíves Kelemen)
Csakhogy nekik nem leomlott, hanem lerombolták.
Ohh, igen, olyat kell írnom Litvániáról, ami nincs a Wikipédián, vagy a turista csalogatókban vagy az utiblogokban........
Akkor legyen az első Trakai.
Trakai Vára a Galvé nevű tó kis szigetén helyezkedik el és ez az egyik szimbóluma Litvániának. A várszerkezetet valószínűleg a XIV. században Litvánia Nagyhercege, Kestutis kezdte el építeni és a XV. században a fia, Vitautas fejezte be. Ez olyan erődítmény volt, amit soha ellenség nem volt képes elpusztítani....akkoriban a Hercegség fővárosa is volt a városka. A Grünvaldi Csata után, amikor döntő győzelmet arattak a Teuton Lovagok felett, Trakai vára lett a Litván Nagyherceg rezidenciája. Aztán 1795. október 24-én a litván föld orosz kézre került és az I. Világháborúig ez így is maradt. Ekkoriban az első dolguk volt, hogy majdnem a földdel tegyék egyenlővé az önálló litván állam jelképét. A XX. Század elejének történelmi viharaiban nem nagyon nyúltak hozzá, de a szocialista éra ellenére 1961-ben és 1987-ben a litvánok felújították és ezt a XV. Századi képet és enteriőrt állították vissza, ahogyan ma is látható. 1980-ban azonban én még nem ebben jártam, a papámék lelkesedése és rajongása keltette fel a csodálatomat és a fantáziám egészítette ki még akkor a megkopott falikárpitokat, freskókat.
Szóval erről a legfontosabb, hogy ez egy rom. VOLT. Merthogy az oroszok többször majdnem elpusztították, - ami maradt belőle, azt a szürke kövek jelzik, mutatják. A litvánok viszont az évszázadok során amint visszaszerezték a területet és a várat, rögvest - újra és újra - újjáépítették. Legutoljára az 1980-as évek végére.
Fáradhatatlanságukban egyszer csak rájöttek, hogy emléket állítanak ennek a sok rombolásnak is. Így a várban az angol nyelvű idegenvezetés során ma már az hangzik el, hogy a vörös téglából felhúzott épület csupán rekonstrukció, egyfajta "makett", amit az élvezet, a látvány miatt építettek így. Olyan, mintha teljes lenne, - szerintem gyönyörű ez a rózsaszínű váracska, - aztán amikor megtudjuk mi az igazság, akkor úgy látom, mintha egy nagy seb lenne a vörös színével....
A rombolás természetesen szimbolikus volt, ahogyan egy vár is szimbolikus. Védelmezi és dicsőíti a terület urát, ezért próbálták az oroszok mindig eltüntetni. Szóval évszázados küzdelem és huza-vona tükre ez az emlékmű:
de a litvánok ragaszkodnak hozzá.
noréjo-nori-norés
Trakai várudvar (saját)