Valójában Pipiraite

Valójában Pipiraite

Szimbólumok_2_Vytis, a címer-lovag

avagy az "üldözés"

2018. március 17. - Liza Pipiraite

 

cimerkep.jpg 

Ha bárkit érdekelne, a neten talál infokat, földrajzi és történelmi leírást az én kis Litvániámról. 

De ez a címer... ez mítikus jelentőségű.... bár azt nem tudhatom, hogy azoknak, akik most élnek ott, milyen erős az érintettségük, a kapcsolatuk ezzel a szép ábrával. 

Íme az ezüst páncélos harcos, aki kivont karddal, dupla keresztes pajzsot tartva a másik kezében, két lábra ágaskodott (vagy vágtázó...) lován ülve éppen lecsapni készül. Sötétlő vörös mezőben fehér-kék és sárga színekkel rajzolták meg hősünket. 

Litvánul úgy nevezik ezt a szép képet, hogy Vytis. Ennek a szónak az a jelentése, hogy "üldözés". 

höhöh.. hát nem mindegy. Bizony. Hogy a kép előtt, mögött, sőt benne mi található. Egy ágaskodó lovon ülő páncélos lovag mért nem támadó? pl.  - vagy Harcos, vagy Küzdő vagy hopp!: Védekező? Hiszen a pajzsot maga elé tartja, visszahőköl a lovával és a többi és a többi... 

De nem. Mielőtt sokféleképpen elkezdenénk értelmezni, ... és persze a magunk szája íze, habitusunk és attidűdünk szerint szubjektíven, - adtak neki címet a félreértések elkerülése végett. 

Remélem nem én vagyok az egyetlen a világmindenségben, aki elmélázik bizonyos dolgokon, aki a kákán is csomót és mindenben mögöttes tartalmat keres. Azért megjegyzem az efféle jelképeknek, mint pl. a címer, elviekben fontos dolga, hogy csoportos jellegzetesséket hordozzon magában. (legalábbis próbálja meg, mi meg belemagyarázzuk...)  Csakhogy azokban bizony meg kell állapodni. Ki kell valakinek találnia, vajon melyik az a legjobb közös nevező, amely arra a csoportra nézve elfogadottan vonatkoztatható. 

Vajon az idők folyamán nem panaszolta-e be valamelyik politikai párt a "Vytis"-t? Vajon hogyan jutott eszükbe, hogy ezt a csinos lovagot üldözés keretei közé szorítsák? 

Szóval ez a nép folyamatosan üldöz vagy üldözve van. Aktív és passzív és közben körbejár, akár az önmaga farkába harapó kígyó, az Uroborosz, amely az örök körforgást és a folytonos megújulást jelképezi. ... jó, jójó, talán kicsit messzire elkalandoztam......

Szóval nem csoda, hogy 1940. július 21-én, amikor az országot saját kérelmére felvették a Szovjet Szocialista Köztársaságok boldog kötelékébe, akkor épp úgy, ahogy nálunk is, - pedig mi külön ország maradhattunk!, - szépen lecserélték ezt a címert is. 

Ime erre: 

cimer_lithuanian_ssr.png

  A Litván SZSZK Legfelsőbb Tanácsa  1990. március 11-én kinyilvánította a Litván Köztársaság megalakulását és függetlenné válását a Szovjetuniótól. Az ország határai nem változtak a korábbi szovjet köztársaságok közötti határokhoz képest.

"Az 1991. február 4-9. között rendezett litvániai népszavazáson a választók 70,46 százaléka vett részt, 90,47 százalékuk igennel voksolt arra a kérdésre: "Akarja-e, hogy Litvánia független demokratikus állammá váljon?" A függetlenség tényleges megvalósítására néhány hónap múlva, az 1991. augusztusi moszkvai puccskísérlet leverése után kerülhetett sor, miután szeptember 6-án a szovjet Államtanács hivatalosan is elismerte a balti állam függetlenségét."

 

lithuania-cimer.jpg

források: 

https://mult-kor.hu/a-nap-amikor-litvania-fuggetlen-lett-20150311

https://hu.wikipedia.org/wiki/Litv%C3%A1n_Szovjet_Szocialista_K%C3%B6zt%C3%A1rsas%C3%A1g

https://hu.wikipedia.org/wiki/Uroborosz

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://valojabanpipiraite.blog.hu/api/trackback/id/tr2213708728

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása